(អន្តរជាតិ)៖ ទីក្រុងបាងកក ត្រូវបានចុះបញ្ជីក្នុងចំណោមទីក្រុងទាំង ១០ ដែលមានជាតិពុលច្រើនជាងគេ បំផុតលើពិភពលោក ដោយសារកម្រិតបំពុលគ្រោះថ្នាក់ PM2.5 ដែលធូលីបានកើនឡើងដល់ ៤៨មីក្រូក្រាមក្នុងមួយម៉ែត្រគូប ។
IQAir ជាគេហទំព័រដែលប្រមូលទិន្នន័យគុណភាពខ្យល់ទូទាំងពិភពលោក បានដាក់ចំណាត់ ថ្នាក់រាជធានីថៃស្ថិតនៅទី១០ ក្នុងបញ្ជីបំពុលពិភពលោករបស់ខ្លួនគិតត្រឹមម៉ោង ៧ ព្រឹកថ្ងៃសុក្រ សប្តាហ៍មុន។
នាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការបំពុល (PCD) បានរាយការណ៍ថា ខណៈពេលដែលកម្រិតបំពុល PM2.5 នៅតែស្ថិតក្នុងកម្រិតសុវត្ថិភាពនៅក្នុងតំបន់ផ្សេងទៀតនៃប្រទេសនេះ វាបានកើនលើស ពីកម្រិត សុវត្ថិភាព 37.5មីក្រូក្រាមក្នុងមួយម៉ែត្រគូប នៅក្នុងតំបន់ភាគច្រើននៃទីក្រុងបាងកក។
កម្រិតនៅទីក្រុងបាងកក និងជាយក្រុង មានចាប់ពី 24.6 ដល់ 55.7 មីក្រូក្រាមក្នុងមួយម៉ែត្រគូប នៅថ្ងៃសុក្រ។ នាយកដ្ឋានបាននិយាយថា តំបន់ភាគច្រើនកំពុងជួបប្រទះនឹងគុណភាពខ្យល់ ដែលចាប់ផ្តើមប៉ះពាល់ដល់សុខភាព។
វាបានព្រមានថាខ្យល់អាកាសនឹងនាំឱ្យមានការប្រមូលផ្តុំខ្យល់ពុល PM2.5 ខ្ពស់នៅក្នុងរដ្ឋធានី រហូតដល់ថ្ងៃទី 28 ខែតុលា។
ទីក្រុងបាងកក បានបង្ហាញខ្លួនជាទៀងទាត់នៅលើកំពូលនៃចំណាត់ថ្នាក់ ការបំពុល ពិភពលោកនៅក្នុងខែកុម្ភៈ និងខែមីនាឆ្នាំនេះ។
ការកើនឡើងនៃកម្រិតពុល PM2.5 នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ បង្ហាញពីការត្រលប់មកវិញនៃការបំពុល តាមរដូវកាល ដោយសារធូលីល្អប្រមូលផ្តុំនៅក្នុងខ្យល់ដែលនៅទ្រឹង ចំពេលលក្ខខណ្ឌអាកាសធាតុ មានសម្ពាធខ្ពស់។
រដ្ឋបាលក្រុងបាងកក បានណែនាំប្រជាជននៅតំបន់ដែលមានការបំពុលខ្ពស់ កាត់បន្ថយសកម្មភាព ក្រៅផ្ទះ និងពាក់ម៉ាសការពារនៅពេលចាំបាច់ ហើយប្រសិនបើមានរោគសញ្ញាសុខភាពដូចជា ក្អក ពិបាកដកដង្ហើម ក្រហាយភ្នែក តឹងក្នុងទ្រូង ឈឺក្បាល ចង្វាក់បេះដូងមិនធម្មតា ចង្អោរ ឬអស់កម្លាំង រដ្ឋបាលណែនាំឱ្យពិគ្រោះជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិត៕